Search
nehbandan.info

حضور سرمایه گذران چینی برای سرمایه گذاری در خراسان جنوبی

به گزارش سایت جامع نهبندان به نقل از، خبرنگار خاورستان، جلسه نشست تخصصی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی سرمایه با حضور سرمایه گذاران چینی و مسئولان برخی از ادارات خراسان جنوبی در محل اداره کل اقتصاد و دارائی برگزار شد.

در این جلسه نمایندگان شرکت بزرگ سی تیک(صنعت و محیط زیست) و داتنگ (انرژی های نو و تجدید پذیر) از چین برای سرمایه گذاری در زمینه های انرژی بادی، راه آهن و انتقال آب حضور داشتند.

قالی شویان، مشاور عالی شرکت انرژی تجدید پذیر خراسان و مجری طرح های نیروگاههای بادی و CHP استان به منظور مشارکت در احداث نیروگاه های بادی در دو خراسان جنوبی و رضوی توضیحاتی ارئه داد.
* نیروگاه بادی درح وی افزود: پروژه نیروگاه بادی خراسان جنوبی در منطقه :”درح “به ظرفیت ۵۰ مگابات است و در ۱۰ ماه گذشته ایستگاه باد سنجی در این منطقه نصب شده و در دو ماه آینده که اوج وزش باد در استان را داریم میانگین سرعت باد سنجی این ایستگاه مشخص میشود.

مشاور عالی شرکت انرژی تجدید پذیر خراسان بیان کرد: پروژه نیروگاه بادی در خراسان جنوبی بدلیل صدور اکثر مجوزها نسبت به پروژه نیروگاه بادی خراسان رضوی که در شهر خواف است پیشرفت بیشتری داشته است.
قالی شویان تصریح کرد: در نیروگاه بادی خراسان جنوبی در مرحله خرید تضمینی برق هستیم که امید میرود تا یک و نیم ماه آینده قرارداد بسته شود.

وی با بیان اینکه اگر شرکت چینی تمایل به سرمایه گذاری در نیروگاه بادی خراسان جنوبی داشته باشد، اذعان کرد: ما در استان تمایل برای مشارکت پنج تا ۱۵ درصدی و حتی ۱۰۰ درصدی با شرکت چینی را داریم.
مجری طرح های نیروگاههای بادی و CHP استان گفت: چنانچه شرکت چینی بخواهد اطلاعات و بررسی بیشتری نسبت به نیروگاه بادی خراسان جنوبی داشته باشد آمادگی همکاری را داشته و امکان برقراری ارتباط با وزارت نیرو را برای مذاکرات بعدی و نتیجه گیری نهایی و انشا الله سرمایه گذاری در استان را فراهم میکنیم.

* انتقال آب
حسین امامی ، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، در این جلسه به توضیح پروژه انتقال آب از دریای عمان پرداخت و گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرق کشور( سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی) جهت تامین آب شرب است.
وی افزود: این طرح شامل انتقال آب، تخصیصات تصفیه آب و … میباشد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی بیان کرد: این پروژه در فاز یک خود ۲۲۰ میلیون متر مکعب آب در سال را شیرین میکند که بالغ بر ۱۹۰ میلیون متر مکعب مربوط به آب شرب است.
امامی خاطر نشان کرد: از مجموع انتقال آب تا کنون ۲۵ درصد مربوط به بخش صنعت بوده است.
وی عنوان کرد: اعتبار مورد نیاز برای این طرح بالغ بر چهار میلیارد دلار است و روند پروژه به صورت طرح، اجرا و سرمایه گذاری بوده که هر یک از دو شرکت که اعلام آمادگی کنند به آنها واگذار میکنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی اظهار کرد: پروژه انتقال آب کم ریسک بوده و بخش عمده آن در کنار پروژه راه آهن جنوب به شمال است و امکان پیشرفت همزمان وجود دارد.
به اینکه این پروژه پنج سال مدت زمان اجرا دارد، گفت: درصورت تمایل به همکاری از طرف سرمایه گذاران چینی هماهنگی های مربوطه با آب و فاضلاب کشور جهت تسریع در سرمایه گذاری و آغاز به کار را ما انجام میدهیم.

*راه آهن

رضا رجبی، معاون مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، هم در این جلسه درباره احداث راه آهن زاهدان _ بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری مشهد _ بافق توضیحاتی ارائه کرد.
وی عنوان کرد: محل اجرای این پروژه زاهدان_ نهبندان _ بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری بافق _ مشهد میباشد.

معاون مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: دوره زمانی ساخت این پروژه هفت سال است و دسترسی به مواد اولیه ۱۰۰ درصد است.
رجبی تصریح کرد: منابع داخلی مورد نیاز سرمایه ثابت سه میلیون و ۴۲۴ هزار ریال و منابع خارجی مورد نیاز سرمایه ثابت ۸۵۶ میلیون یورو است.

وی با اشاره به اینکه فاصله بندر چابهار تا زاهدان ۷۰۰ کیلومتر است، اذعان کرد: از زاهدان به بیرجند و بیرجند به بندرعباس حدود ۷۳۰ کیلومتر میشود که سال گذشته ۷۰ کیلومتر مطالعات انجام شده است و برای واگذاری به سرمایه گذاران بخش خصوصی آماده است.
معاون مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی به اهمیت پروژه راه آهن اشاره کرد و اظهار کرد: اکثر بار ترانزیت از سمت چابهار، آسیای میانه و افغانستان از بندر چابهار است و باید ورود و خروج کالا از طریق این خط ریلی انجام شود.
رجبی خاطر نشان کرد: اکثر زمینها در مسیر خط ریلی در تملک دولت بوده و سرمایه گذاران از این بابت مشکلی ندارند.
* تصفیه خانه در سه شهر استان
بهار شاهی، از شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی ، نیز در این جلسه به پروژه تصفیه خانه آب و فاضلاب شهرهای قاین، سربیشه و فردوس اشاره کرد و گفت: برای همه این تصفیه خانه ها مبلغ ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار سرمایه نیاز است.

وی افزود: تصفیه خانه قاین و فردوس ظرفیت ۴.۷ میلیون متر مکعب و تصفیه خانه سربیشه ظرفیت ۱.۴میلیون متر مکعب را داشته که در مجموع هر سه با هم ظرفیت ۱۲ میلیون متر مکعب را دارند.
بهار شاهی اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت هم از ردیف بودجه تضمین اعتبار کرده و ۶۰ درصد را دولت پرداخت کرده تنها ۴۰ درصد پروژه به سرمایه گذاری نیاز دارد.
* طرح های جهاد کشاورزی

مهدی بهدانی،مسئول سرمایه گذاری جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، در این جلسه به توضیح دو طرح مدیریت سیلاب و ساماندهی و افزایش بهره وری در منابع آب پرداخت و گفت: هر کدام از این طرح ها ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار نیاز دارد.

وی اذعان کرد: این دو طرح پنج تا شش زیر پروژه دارد که با توجه به خشکسالی های پی در پی در خراسان جنوبی توجه و سرمایه گذاری در این دو طرح از اهمیت خاصی برخوردار است.

مسئول سرمایه گذاری جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: آمادگی انتقال اطلاعات بیشتر از طرف جهاد کشاورزی و رایزنی های لازم جهت برگزاری جلسه سرمایه گذاران چینی با وزارت جهاد کشاورزی را داریم و به دلیل اهمیت این طرحها تمایل داریم هر چه زودتر با یک شرکت خارجی وارد همکاری شویم.

در پایان با توجه به معرفی طرح وپروژه های قابل سرمایه گذاری در خراسان جنوبی و آشنایی سرمایه گذاران چینی با ظرفیت و استعداد خراسان جنوبی نتیجه به این صورت اعلام شد.

عیسی جعفری گیو: مدیر کل و نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان، در حاشیه مراسم به خبرنگاران گفت: شرکت سی تیک که از سرمایه دار ترین شرکتهای چینی بوده و تا کنون پروژه های زیادی در ایران از جمله فاز یک و دو مترو تهران، بزرگراه صدر و امام علی (ع) و پُک زرند را اجرا و سرمایه گذاری کرده تمایل بیشتری برای انتقال آب و تصفیه خانه آب و فاضلاب دارد.

وی افزود: همکاری شرکت سی تیک در احداث راه آهن هم با توجه به سوالاتشان در این زمینه احساس میشود؛ راه آهن زاهدان به بیرجند و اتصال به شبکه سراسری را که امیدواریم به سرعت آغاز شود.

مدیر کل و نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان تصریح کرد: شرکت داتنگ( انرژی های تجدید پذیر) هم در دو پروژه اظهار آمادگی کرد و استقبال اصلی در خراسان جنوبی در زمینه انرژی نو است.

جعفری اذعان کرد: قرار بر این شد که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، هماهنگی های لازم را با وزارت نیرو داشته باشند و اگر توافق شد جلسه نهایی برای سرمایه گذاری و آغاز به کار در خراسان جنوبی برگزار شود.
وی خاطر نشان کرد: در مجموع سرمایه گذاران چینی در همه زمینها اظهار تمایل کردند. لازم به ذکر است که در همه پروژه های ذکر شده پیشنهاد مدل سرمایه گذای در خراسان جنوبی از طرف مدیران استان به صورت BOT( ساخت- بهره بردای- واگذاری) بود که شرکای چینی تمایل به مدل سرمایه گذاری EPCF ( طرح- اجرا و سرمایه گذاری) داشتند.


کانال تلگرام سايت نهبندان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *