Search
nehbandan.info

۲۱۴ کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی شهرستان نهبندان نصب شد

به گزارش سایت جامع نهبندان، محمد علی شهابی به ایرنا، گفت: در صورت تخصیص بودجه بقیه چاه های کشاورزی شهرستان تا پایان سال ۱۳۹۶ مجهز به کنتور هوشمند می شوند.
وی با بیان اینکه بیشترین آب شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود، گفت: در سالهای اخیر کاهش نزولات جوی باعث برداشت بی رویه از منابع آب های زیرزمینی از طریق حفر چاه های عمیق کشاورزی شده است.
وی با اشاره به اینکه در این شرایط بحران کم آبی کنتورهای هوشمند به عنوان ابزاری کارآمد برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی توسط وزارت نیرو پیش بینی شد، گفت: در طول سال میزان آب استحصالی هر چاه سنجش شده و در صورت اضافه برداشت هشدارهای لازم داده خواهد شد و در صورت بی توجهی پیگیری قانونی لازم صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه پروژه گشت و نظارت از چاهها و منابع آبی شهرستان از بدو تاسیس شرکت سهامی آب منطقه ای بدون وقفه انجام می گیرد، اضافه کرد: در این طرح اندازه گیری میزان آبدهی چاهها، قرائت کنتور و بررسی صحت عملکرد آن، کنترل منصوبه چاه و تکمیل فرم اطلاعاتی و شناسایی چاه های غیرمجاز به صورت مستمر انجام می شود.
به گفته وی از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۴۶حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در شهرستان شناسایی و تعیین تکلیف شد، هم اکنون پرونده چاه غیرمجاز در شهرستان نداریم.
وی بیان کرد: تعداد منابع آبی شهرستان شامل ۴۰۵ حلقه چاه (کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات)،۴۰۶ رشته قنات و ۹۴ دهنه چشمه است.
وی کسری مخزن منابع آب زیرزمینی شهرستان را در سال آبی ۹۴-۹۳ در مجموع ۱۰.۶۹میلیون متر مکعب ذکر کرد و افزود: با اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، نصب کنتور هوشمند آب و برق، برگزاری جلسات اطلاع رسانی برای بهره‌برداران بخش کشاورزی این میزان در سال زراعی ۹۵- ۹۴ به ۷.۲۶ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.
وی یادآور شد: دهنو – میغان، نهبندان، سهل آباد، دهسلم، بندان، سفیدابه و هامون – هیرمند دشت های تحت پوشش اداره منابع آب نهبندان هستند.
نهبندان مرکز این شهرستان در ۲۰۰کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
این شهرستان با ۱۴۰ کیلومتر مرز با افغانستان در جنوبی ترین نقطه خراسان جنوبی در ناحیه بیابانی، تقریبا خشک و کم آب استان قرار دارد.


کانال تلگرام سايت نهبندان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *